ВестиИнформације

Утицај топлотног таласа на хроничне пацијенте

Ovogodišnje iskustvo u radu naše Službe hitne medicinske pomoći govori da visoke temperature utiču na metabolizam, prvenstveno hroničnih bolesnika, dok se stiče utisak da su zdravi sugrađani sve bolje informisani i umeju da se zaštite tokom vrelih dana. Ipak, broj poziva i intervencija je povećan i samo u prepodnevnoj smeni u ponedeljak Hitna pomoć je imala 24 intervencije na poziv uglavnom starijih sugrađana. U izjavi za TV Vujić specijalista urgentne medicine dr Gordana Lazović prenela je situaciju u poslednjih nekoliko veoma toplih dana:

-U toku vrelog talasa nije bilo kolapsa niti intervencija na javnom mestu. Pretpostavljam da su ljudi dobro informisani, dosta upozorenja stiže i preko medija, tako da su dobro pripremljeni za ovakvu situaciju. S druge strane, hronični pacijenti, pogotovo cerebrovaskularni i kardiovaskularni bolesnici, brzo „iskoče“ iz redovnog ritma i njima je potrebna pomoć. Nismo imali toplotnih udara i kolabiranja na javnim mestima, što je stvarno interesantno, ali je zato bilo toplotne iscrpljenosti kod starijih hroničnih bolesnika zbog boravka u pretoplim prostorijama. Prijavljuju nam malaksalost, da „ne mogu na noge“, gubitak apetita, praktično su dehidrirali zbog izloženosti toploti i neunošenju dovoljno tečnosti, a zdravlje im je inače narušeno.

Dr Lazović je sugrađanima preporučila da u toku dana sa izuzetno visokim temperaturama manje fizičkog rada, više odmora, boravak u provetrenim ili klimatizovanim prostorijama, unošenje dovoljno tečnosti, lagano oblačenje i slično. Sve to može smanjiti probleme i pogoršanje stanja hroničnih bolesnika. Takođe nije dobro naglo rashlađivanje, ulazak u izuztno klimatizovane prostorije sa velikom razlikom između spoljašnje i unutrašnje temperature.

Uspon
Back to top button