Србија у периоду најбржег економског развоја
Потпредседник Владе Републике Србије и министар финансија Синиша Мали изјавио је данас да смо у периоду најбржег економског развоја и да држава улаже у инфраструктуру, што нас чини атрактивнијом земљом за долазак инвеститора.
Мали је, гостујући на Телевизији Прва, рекао да се отварају нова радна места и фарбрике, што доприноси томе да имамо новца за даље подизање плата и пензија и инвестиције, додавши да се гради 12 ауто-путева и брзих саобраћајница.
Према његовим речима, данас имамо рекордно ниску незапосленост од девет одсто, стопа јавног дуга је 52,3 одсто, док је просек еврозоне 91–92 одсто.
Он је указао на то да ће се све велике инвестиције у Србији, које је навео председник Србије Александар Вучић приликом представљања програма „Скок у будућност – Србија ЕКСПО 2027”, организовати под окриљем међународне специјализоване изложбе ЕКСПО 2027, чији ће Србија бити домаћин.
Потпредседник Владе је оценио да је та изложба велика развојна шанса за читаву земљу, напоменувши да је планирано укупно 17 милијарди евра инвестиција, од чега су у овогодишњем буџету обезбеђене 2,5 милијарде.
Он је навео да ће током ЕКСПО изложбе Србија дочекати три милиона посетилаца и да до тада треба изградити све капацитете, додавши да су радови на локацији површине 250 хектара већ започети.
Мали је прецизирао да ће на изузетно тешкој локацији за градњу бити насуто 4,5 милиона кубних метара песка, милион кубних метара камена, као и да ће бити изграђен национални стадион, акватик центар и 1.500 станова и да ће то све остати Србији после 2027. године.
Потпредседник Владе је најавио и већа издвајања за лечење ретких болести, иновативне лекове, и то између пет и седам милијарди динара годишње, као и велики инвестициони циклус у оквиру којег ће се реконструисати и опремати и домови здравља широм Србије.
Према његовим речима, развојним пројектима биће обухваћени сви сектори, па ће се тако улагати и у развој речног саобраћаја и туризма.
Потпредседник Владе је нагласио да је у Србији први пут прошле године БДП премашио 69 милијарди евра, док је 2012. био 33 милијарде, додавши да очекује да он 2027. године достигне 100 милијарди евра.
Он је истакао да ће најважнији ефекти очекиваног раста бити подизање просечних плата на приближно 1.400 евра, што ће бити велики скок у односу на 2012. годину, када су износиле 330 евра.
Према његовим речима, очекује се да просечна пензија порасте до 650 евра у односу на некадашњих 204 евра, као и да минимална зарада такође износи 650 евра, док је 2012. године била приближно 15.700 динара.
Мали је, такође, истакао да ће се започете мере за подизање наталитета унапређивати и најавио већа издвајања државе за те сврхе након формирања нове владе.
Наш предлог након формирања Владе биће исплате родитељима за прворођено дете у износу од 500.000 динара, за другорођено 600.000 динара, као и даљи подстицаји државе за свако следеће рођено дете, објаснио је он, подсетивши и на пројекат реконструкције или изградње 120 вртића и школа.