Aktuelnosti u alergologiji
U organizaciji SLD Sekcije za alergologiju i kliničku imunologiju, služba Alergologije Opšte bolnice Valjevo bila je danas domaćin prvog stručnog skupa u Valjevu, sa temom „Aktuelnosti u alergologiji”. Bolesnici sa alergijskim i imunskim poremećajima dijagnostikuju se leče u alergološkoj ambulanti i na odeljenju.
Šef Odseka dr Rada Vilotić, specijalista interne medicine – alergolog, a pored nje oblašću alergologije se bavi i specijalista dr Sunčica Šajerman.
Tokom godine u alergološkoj ambulanti se obradi oko 3000 pacijenata, od čega je preko 1000 pacijenata imalo blizu 15000 PRIK proba. Urađeno je i na stotine ostalih testiranja u oblasti alergologije. Stručnom skupu su prisustvovali najznačajniji stručnjaci iz oblasti Alergologije.
- U stručnom delu sastanka pored aktuelnosti iz alergologije, poseban akcenat o kome ćemo govoriti odnose se na zapaljenske probleme u bronhijalnoj astmi i alergiji na medikamente, posebno jodna kontrastna sredstva. S obzirom da je naša kuća poznata po dobroj radiološkoj dijagnostici i da se sprovodi veliki broj dijagnostičkih procedura sa kontrastnim sredstvima, a da pri tome imamo i neželjenih reakcija – rekla je dr Vilotić, dodajući das u alergijske bolesti u porastu i s pravom se govori o nezaraznoj epidemiji 21. veka.
- Sve alergijske bolestio su u prevaleniciji i bronhijalna astma i kožni dermatitis i rinitisi i različite vrste kožnih promena. U porastu su takođe reakcije na medikamente jer je sve više različitih bolesti, infektivnih i malignih pa samim tim je i znatno povećan broj novih medikamenata. Kontrastna sredstva koja nas danas posebno zanimaju su sve učestalija u upotrebi pri dijagnostici i to je značajna tema.
Predsednica Sekcije za alergologiju i kliničku imunologiju SLD, prof. dr Aleksandra Perić-Popadić iz Klinike za alergologiju i imunologiju KCS.
- Aktuelnosti iz oblasti alergologije se odnose pre svega na najteže forme astme koja je zaista u porastu i takvi bolesnici su i najteži za terapijski pristup i kliničko lečenje. Druga zanačajna tema se odnosi na hipersenzitivnost na jodna kontrastna sredstva. Ukoliko znamo da imamo veliki broj pacijenata sa kardiovaskularnim oboljenjima kojima su potrebne koronarografije, a veliki je broj i nefroloških pacijenata kojima je potrebno snimanje putem jodnih kontrastnih sredstava. To je jedan veliki opseg kojim se i mi bavimo jer su česte alergološke reakcije. Naravno alergološke bolesti su u velikom porastu u poslednje dve decenije i smatra se da će do 2020. godine svaki drugi stanovnik planete imati neku alergijsku bolest bilo da se radi o alergijskom rinitisu ili o nekoj drugoj alergološkoj bolesti – navela je prof.dr Perić-Popadić i dodala da što se tiče procedura i terapijskih modaliteta koji se primenjuju kod nas, ne zaostajemo za svetom.
- Pored konzervativne terapije postoji i alergen specifična imuno terapija koja se primenjuje kod određenih pacijenata. To su uglavnom pacijenti sa blažom formom astme ili alergijskog rinitisa. Ovu terapiju primaju i pacijenti koji imaju preosetljivost na venome insekata. Ako znamo das u otrovi insekata itekako u fokusu poslednjih godina jer se dosta smrtnih slučajeva dešavalo, onda je imunoterapija način da pacijenta obezbedimo da bude zaštićen. Terapija je potpuno bezbedna i efikasna za pacijente i kod nas se radi već decenijama jer imamo personalizovan pristup bez obzira na starosnu dob – rekla je prof. dr Perić-Popadić.