БРНАБИЋ: СТВОРИТИ ШТО БОЉИ АМБИЈЕНТ ЗА ЖИВОТ МЛАДИХ У СРБИЈИ
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић обишла је Омладински центар Опенс у Новом Саду и присуствовала потписивању уговора о финансирању програма између Уницефа и Опенса, који се тиче унапређења менталног здравља младих, као и представљању тог програма.
Брнабић је исказала захвалност градоначелнику Новог Сада Милошу Вучевићу на томе што је окупио младе и организације цивилног друштва око Градске управе, јер су резултат тога бројни пројекти које је Влада Србије са задовољством подржала.
Нови Сад као омладинска и престоница културе је, како је истакла, од изузетног значаја за целу земљу, јер је пример добре праксе другим градовима и општинама којима ће бити лакше да примене то знање и искуство.
Према њеним речима, тренутно је у овој области у земљи најважнији рад на Националној стратегији за младе, на Закону о младима, закону о волонтирању и закону који би организовао радну праксу.
Циљ нам је да, уз учешће омладинских организација, тај посао завршимо до краја ове године. Суштински, веома је битан и пројекат “Моја прва плата“ јер је економска независност младих основа свега. Незапосленост младих сада је око 20 одсто, а 2012. године била је преко 50 одсто. Међутим и даље нисмо задовољни и наставићемо да радимо на том пољу, нагласила је Брнабић.
Брнабић је посебно истакла да је најважнија тема ипак вакцинација, посебно младих, који све више обољевају од Ковида 19, те да, осим путем вакцинације, не постоји начин да се победи пандемија.
Опенс је у претходне четири године окупио у својим програмима два и по милиона младих, а кроз своје пројекте наставља да ради на одрживој омладинској политици, као и на креирању Србије као земље младих.
Најважније је да се сачувао мир
Брнабић је изјавила у Новом Саду да је пратила преговоре о решавању кризе на северу Косова и да је била у сталној комуникацији са председником Србије Александром Вучићем, те оценила да је то била велика дипломатска победа Београда и председника.
„Пре свега мислим да је то велика дипломатска победа Београда и председника Вучића из најмање три разлога. Први је тај што смо успели одмереном и паметном реакцијом да сачувамо мир и какву такву стабилност и безбедност Срба на Косову. Други разлог је да смо успели да покажемо да Београд неће толерисати једнострано наметнута решења и да са Београдом мора да се разговара о свим стварима, а Приштина пре свега мора да има дијалог са нама“, рекла је Брнабић.
Брнабић је истакла да се нада да више неће бити изненађења, а као трећу значајну ствар навела је враћање на резолуцију 1244.
„Ја са нестрпљењем чекам сутрашњи дан када Специјалне снаге полиције Косова (РОСУ) морају да се повуку, јер се КФОР вратио на административне прелазе“, рекла је Брнабић.
Брнабић је истакла колико је важно што смо се вратили Бриселском споразуму који Приштина покушава да избегне.
Брнабић је рекла и да је следећи дијалог о Заједници српских општина.
Срамни твит прилика да подвучемо црвену линију
Брнабић је реаговала на твит социолога Дариа Хајрића који у својој изјави није бирао речи о преминулом дугогодишњем директору Београдске филхармоније Ивану Тасовцу, четири сата након што је објављена вест о његовој смрти, и поручила да је можда то тренутак да сви заједнички подвучемо црвену линију.
Брнабић је рекла да је преминуо близак пријатељ Иван Тасовац, не само колега већ друг, и да су се након његове смрти појавили најстрашнији могући твитови, а да је један објавио социолог Дарио Хајрић који се често појављује у медијима да коментарише друштвене прилике у Србији и политичку сцену.
„Објавио је твит, ако се не варам четири сата након што је Иван преминуо, најгоре могуће, најстрашније садржине“, изјавила је Брнабић.
Брнабић је рекла да је Иван Тасовац, ако се изузме све оно што је учинио за Србију и Београдску филхармонију, нечији син и отац два детета, нечији супруг и пријатељ, и нагласила чињеницу да је неко ко је социолог и треба да коментарише у име неке елите успео да пар сати од његове смрти да говори најстрашније и користи најпогрдније изразе.
Брнабић је навела и да није могла раније на то да одговори, јер просто није знала шта би рекла, и упитала зашто то нисмо као друштво осудили или зашто медији који свакодневно Хајрића зову да гостује на њиховим телевизијима нису осудили његове непримерене речи.
„Је л’ не можемо ни ту да подвучемо црвену линију, да кажемо господине ви сте социлог да ли ви мислите да то што ви радите, да је то нормално, да ли ви желите да живите у таквој земљи. Да ли ви онда желите да ми који нисмо социолози радимо вама исте ствари, зато што се не слажемо са вама. Да ли сте ви нормални?“, упитала је Брнабић.
Брнабић је нагласила да је ово морала да каже због Ивана и да се нада да ће неко умети да чује њену поруку како би покушали да заједно повучемо неку црвену линију.
„Пошто, ако овако наставимо и о нама “вучићевцима“, “сендвичарима“ може баш све да се каже и за живота и постхумно, и о нашим породицама и свему томе, и онда да се релативизује када се неко физички нападне и разбију ваше просторије, и све је то у реду и да нико и не осуди када из Ђиласове странке каже свако ће наћи свог напредњака, докле ћемо онда стићи, ко мисли да је то нормално“, поручила је Брнабић.
Брнабић је закључила да је сада можда тренутак да и они који се са њима политички не слажу и не деле исте политичке вредности и мишљења, подвуку заједнички неку црвену линију и да се нада да ће је можда неко чути.
Извор: Танјуг