Ђурић: Нема значајније политике од регионалне
Министар спољних послова Владе Републике Србије Марко Ђурић изјавио је да је Република Српска за Србију константа и да ће Србија наставити да је подржава у складу са Дејтонским споразумом, а да је присуство државног руководства Србије на обележавању Дана Републике Српске у Бањалуци израз поштовања према Српској и онима који су се борили за њено стварање у веома тешким и комплексним околностима.
Министар Ђурић је за ТВ К1 рекао да је то, такође, и порука сарадње која је веома значајна за Србију истичући да нема значајније политике од регионалне.
Нагласио је да је Србији веома стало да Република Српска напредује, просперира и да се економски и инфраструктурно развија, као и да део онога што је Србија постигла у претходних десет година, када је реч о економији и другим стварима, подели са српским народом преко Дрине и са свима који хоће да сарађују са Србијом.
„Ми немамо значајније политике од регионалне и политике подршке нашем народу, где год он живео. Један од фундамената политике коју је дефинисао и председник Александар Вучић је да се Срби у целом региону снажно подржавају и помажу“, рекао је министар Ђурић.
Приметио је да код дела политичара постоји тренд да се додворавају екстремним политичким круговима у региону који не одобравају постојање Републике Српске, без обзира на то што је она „Дејтонска категорија“ и што је гарантована међународним уговором који су потписали и хрватска, бошњачка и српска страна и гарантовале велике силе.
Додао је да су у првим годинама дан Републике Српске заједнички славили представници свих народа у Босни и Херцеговини и међународне заједнице и неки који данас то не одобравају.
„Наша љубав и подршка према нашем народу у Босни и Херцеговини, у Републици Српској, није оријентисана против било кога. И врло опасна замена теза појединих политичких кругова у региону је да је то тобоже оријентисано против некога. Србија је врло јасна и децидна у томе да подржава Дејтонски споразум, а то подразумева и подршку територијалном интегритету Босне и Херцеговине“, рекао је министар Ђурић који је у среду присуствовао обележавању Дана Републике Српске у Бањалуци.
Очекујем отварање стратешког дијалога Србије и САД наредних дана
Министар Ђурић изразио је очекивање да ће у наредних пар дана доћи до отварања стратешког дијалога између САД и Србије.
Министар Ђурић рекао је да данас очекује сјајне вести у вези са односима Србије и САД.
„Данас очекујем нове сјајне вести везане за односе са Сједињеним Америчким Државама. Уколико се покаже тачним да ће у наредних пар дана доћи до отварања стратешког дијалога између Србије и САД то би био феноменалан сигнал и знак да ћемо у будућности и са новом Трамповом администрацијом остварити изванредне резултате у сарадњи“, рекао је министар Ђурић.
Како је истакао, то би унело систематичност, редовност у сарадњи, између наших институција, редовне консултације и појачало би обим размене у свим областима.
„Али сачекајмо да то буде званично“, рекао је министар Ђурић.
На питање да ли ће нови председник САД Доналд Трамп посетити Србију током председничког мандата, министар Ђурић је рекао да Србија веома жели да угости Трампа и да би то била посета историјског карактера, као и да би Трамп био дочекан у Београду као нигде другде.
Навео је да председник Србије Александар Вучић има добар лични однос са Трампом и подсетио да је Вучић након Трампове победе на изборима, био један од првих светских лидера који је са њим имао телефонски разговор.
„Многи су му честитали порукама, писмима, али председник Вучић је обавио директан телефонски разговор са председником Трампом и тај разговор је био веома добар, срдачан“, рекао је министар Ђурић.
Изразио је наду да ће Србија са Трамповом администрацијом остварити изванредну сарадњу подсетивши да одлазећа администрација номинално рекла да прихвата принципе Вашингтонског споразума, али да ништа није урађено на имплементацији тог споразума.
„Ми сматрамо да принципи садржани у Вашингтонском споразуму пружају велики потенцијал. Због тога што је Вашингтонски споразум препознао, и ту је, пре свега, заслуга Ричарда Гренела који је препознао да економија представља моћан инструмент стварање бољих односа у нашем региону, економског и инфраструктурног повезивања, мислим да су нешто што и у будућем периоду може да донесе много добро нашем региону“, рекао је министар Ђурић.
Министар Ђурић додао је да Србија жели да настави да негује споразуме и са својим традиционалним пријатељима и савезницима, али и да је врхунски српски државни национални интерес да има сарадњу са највећом земљом западне цивилизације.
„Ми имамо 143 године односа са Америком, не рачунајући деведесете, то су углавном били односи партнерства, савезништва. Многи знаменити Срби, од Пупина, Тесле и многих других, су учествовали у изградњи Америке. Истовремено, морам да кажем да је било и много Американаца који су помогли развоју српске државе, српске државности, и не мислим само на Први и Други светски рат. Председник Вудро Вилсон је заједно са Пупином, Пашићем, краљем, директно заслужан за то, што су поједини делови наше земље данас у саставу Србије. Погледајте Банат, погледајте север Србије, тако да са разлогом амерички председник Вудро Вилсон има булевар у новом делу Београда, у Београду на води“, рекао је министар Ђурић.
Навео је да односи са САД за Србију нису само везани за историју и за прошлост, већ и да су они од кључног значаја за будућност.
„Америка је данас постала наш партнер број један, када је реч о услугама и то пре свега значи да у области ИТ-а, високих технологија, онога што је мотор нове индустријске револуције у Србији, остварујемо најбољу релацију управо са њиховим компанијама. Када је реч о геополитици, желимо да придобијемо америчку политичку класу за идеју, да су Србији природан савезник и партнер у Европи. За разлику од периода када су само Албанци лобирали за своје интересе у Америци и остваривали у томе изузетне резултате, данас можемо да се похвалимо тиме да полако настаје и српски лоби у Америци“, рекао је министар Ђурић и додао да Србија сада има више утицаја него што је имала раније.
Министар Ђурић рекао је да је Трамп глобални лидер наше епохе, који мења свет и да његов долазак на чело САД доноси много могућности не само за Америку, већ и за многе земље које су, како је рекао, спремне да се на сличним принципима поставе у међународној арени, а који подразумевају поштовање сопствене државности, равноправног односа, узајамног поштовања.
Навео је и да су Срби у САД масовно подржали Трампа и подсетио да је по истраживањима непосредно пре избора у новембру да су Срби били највише за Трампа од свих нација у Европи.
Име новог амбасадора Србије у САД биће послато до Трампове инаугурације
Министар Ђурић изјавио је да ће до инаугурације новоизабраног председника САД Доналда Трампа, 20. јануара, Београд послати америчкој страни име новог амбасадора Србије у Вашингтону.
„Онда то треба да прође процедуре које трају од пар недеља до пар месеци, али врло брзо ћемо имати опуномоћеног амбасадора“, рекао је министар Ђурић и додао да дипломатска правила налажу да се о имену амбасадора прво комуницира са америчком страном.
Додао је да Влада Марић, који је отправник послова у амбасади Србије у Вашингтону, тренутно обавља функцију вршиоца дужности амбасадора Србије и да постоји тим који прати Конгрес и Стејт департмент, као и лобистичке куће које су ангажоване.
Амбасадор Србије у САД био је Ђурић који је ту функцију обављао од децембра 2020. године до прошле године када је постао министар спољни послова.
Очекујемо отварање кластера 3 у јануару или фебруару
Министар Ђурић поручио је да ће Србија наставити у народном периоду да води независну спољну политику, чија је кључна реч доследност и изразио очекивање да ће кластера 3 у преговорима Србије са ЕУ бити отворен у јануару или фебруару.
„Ми ћемо се држати и Повеље УН и међународног права, јер је то за нас брана и заштита. Тражићемо сјајне односе са свима, а посебно блиско сарађивати са онима који су спремни да саслушају и уваже наше интересе. Фокусираћемо се на стварање економских шанси за Србију“, рекао је министар Ђурић.
Упитан шта сматра неким од већих успеха српске дипломатије у 2024. години, министар Ђурић рекао је да је велики успех била борба у мају у УН против резолуције о Сребреници против Србије.
„Та резолуција је представљала озбиљну претњу, али смо за само три недеље, уз ангажовање целог нашег дипломатског тима, успели да преокренемо ситуацију и остваримо значајну победу на веома осетљивој теми“, рекао је министар Ђурић.
Као други успех, навео је акцију да се спречи покушај да такозвано Косово постане чланица Савета Европе.
„Постојала је реална опасност да „Косово“ постане члан, јер су већ имали већину, али захваљујући интензивним дипломатским контактима и ангажовањем, успели смо да то зауставимо“, рекао је министар Ђурић.
Као успех, истакао је и даљи напредак Србије на европском путу.
„Кључни приоритет за нашу дипломатију у претходној години био је даљи напредак Србије на европском плану. Зато што је то српски државни национални интерес. Ми смо унапредили наше односе са Европском унијом. Ми смо остварили трећу годину за редом позитивну оцену Европске комисије, за даљи напредак Србије ка чланству“, рекао је министар Ђурић.
Подсетио је да је Србија угостила председницу Европске комисије Урсулу Фон Дер Лејен, која је, како је рекао, јасно изразила жељу да током свог другог мандата види Србију као пуноправну чланицу ЕУ.
„Видели смо и закључке Европске комисије, у којима се препоручује отварање новог кластера у преговорима Србије са ЕУ, што очекујемо да ће се догодити у јануару или фебруару“, рекао је министар Ђурић.
Навео је и да је подигнут ниво усаглашености српске спољне и безбедносне политике са ЕУ, са 44 одсто на готово 60 одсто.
„Једна од ствари које би ЕУ желела да уради, јесте да се Србија потпуно усагласи са њеном политиком везаном за Русију и за конфликт у Украјини. Србија је снажно подржала принцип Повеље Уједињених нација и територијални интегритет Украјине. Истовремено, ми смо упутили Украјини и хуманитарну помоћ. Ми имамо један доследан и принципијелан став, али водимо рачуна и о традиционалним односима, водимо рачуна и о српским интересима, јер нас у Савету безбедности подржавају и Кина и Руска Федерација“, рекао је министар Ђурић.
Додао је да смо веома захвални и Украјини због тога што подржава територијални интегритет Србије.
„Српска политика је руковођена српском државном идејом и српским интересима, не интересима других сила. И у томе је наша предност, јер имамо широки друштвени консензус“, нагласио је министар Ђурић.
Поручио је да ће Србија наставити да се бори свим срцем за свој народ на АП Косову и Метохији.
„Спречили смо много тога штетног, сачували смо мир, сачували смо могућност да Србија настави да јача и снажи – економски, војно, спољнополитички и чекамо неке повољне околности да се то питање решава онако како сматрамо да је најбоље“, рекао је министар Ђурић.
Отварање стратешког дијалога између Србије и САД подигло би односе на нови ниво
Министар Ђурић изјавио је да би отварања стратешког дијалога између САД и Србије значајно оснажило и подигло на нови ниво односе две земље.
Министар Ђурић је након гостовања на ТВ К1 новинарима Танјуг-а рекао да би додатни подстрек развоју сарадње у свим областима могло да буде отварање стратешког дијалога Србије и САД, које се може очекивати наредних дана.
Министар Ђурић рекао је и да уколико би се отварање стратешког дијалога Србије и САД десило у овом тренутку, да би то представљало изузетан залог за сарадњу Србије са администрацијом новоизабраног председника САД Доналда Трампа на постигнутим институционалним основама, као и да би унело одређену врсту редовности активне размене између министарстава и институција две земље на начин који нисмо имали до сада.
„То је нешто за шта сам се и на позицији амбасадора Србије у Вашингтону борио годинама“, рекао је министар Ђурић и истакао да је то иницирано пре више година управо због свести о томе да је за стубове српске спољне политике изузетно значајно да се и односи са САД подижу на стратешки ниво.
„Видећемо у наредним месецима како ће ићи именовања у новој администрацији, волели бисмо да видимо посету Доналда Трампа Београду. Председника Александар Вучић је један од првих светских лидера који је обавио разговор са Трампом. Веома поштујемо његову политику, његов однос према Србији. Ричард Гренел је шампион односа балканског региона са САД и човек који је препознао да је економија шанса за превазилажење различитих сукоба“, навео је министар Ђурић.
Министар Ђурић истакао је и изузетан допринос амбасадора САД Кристофера Хила развоју српско-америчких односа у претходних неколико година, за ког сматра да је својим личним залагањем, ауторитетом који ужива у Вашингтону и добрим личним односима које је успоставио са многим актерима политичког и друштвеног живота у Србији оставио трајан позитиван печат у билатералној сарадњи Србије и САД.
Извор: Танјуг