Култура

Из прошлости Ваљевске гимназије ДИПЛОМЕ-СТОП, КУРСИСТИ-НАПРЕД!

Непосредно по уласку партизана у Ваљево, септембра 1944, отпочела је настава и у Ваљевској гимназији. Укинути су предмети: веронаука, немачки и италијански, а уведен је руски језик.
Наставнички савет је, на својим првим седницама, донео одлуку да се изврши ревизија матурских сведочанстава (сл. 1), а на удару су се нашли ученици чији су родитељи, или блиски сродници, били у некој непријатељској формацији.
За кратко време, до тада, „мирни, интелигентни, марљиви, учтиви“, ученици, како су их окарактерисале њихове разредне старешине, постајали су „слаби, непријатељског става, сарадници окупатора“, и сл. Више од 40 матураната морало је поново да полаже матурски испит, а неки од њих су то морали да учине у другој школи и то после годину-две паузирања!
Поједини професори су се утркивали у изрицању тешких квалификација за ученике.
Тако је ученица Љиљана Матић била искључена из свих школа на једну годину, јер је „била иста као и њен брат“ (иначе, брат јој је спаљен у Маутхаузену 7. априла 1944).
Сведочанства су поништена деци директора Илије Мајсторовића, као и деци Окружног начелника Лукића, као и матурантима чије родитеље су партизани стрељали, или ухапсили као „државне непријатеље“. (Видосави Бирчанин, Владимиру Виншу, Слободану Савковићу, Оливери Самокресовић, Мирјани Шестовић, Слободану Јањатовићу, Љубинки Брабенк, и др.).
Нису се смели користити ни уџбеници који су одобрени у време окупације, па чак ни уџбеник из хигијене!Ни сврђени матуранти, који су били обележени као „реакционари“, нису могли спремати ученике, „пошто се није стекло уверење да ће позитивно утицати на васпитање ученика“!
За припаднике НОВ, организовани су кратки курсеви и полагање предмета по „скраћеном програму „. Курсисти су долазили у школу наоружани и „смели су да пуше“, а професори су им на испитима гледали кроз прсте.
У први разред је пошло чак 218 курсиста, а од 75 курсиста из виших разреда, четворица су понављала.
Тако се, потпуно, обрнула ситуација из ратног периода: поништаване су дипломе стечене муком, у тешким условима четворогодишње окупацији, да би се, сада, завршавала и по два разреда одједном.
У школу нису морали долазити ни омладински активисти, пошто су били заузети разним дужностима у својим срединама.
IZVOR:FACEBOOK
Uspon
Back to top button