ЈЕДНО СЛОВО ЈЕДАН ГЛАС ЦЕНТАР ЗА КУЛТУРУ ВАЉЕВО 16. април у 12.00 ч
Весела представа за децу говори нам о азбуци и Вуку Стефановићу Караџићу.
Како је Вук радио на реформи азбуке?
Цела прича је прилагођена деци до 4 разреда основне школе.
Кроз представу деца добијају и рецепт за лако учење азбуке .
Учење азбуке јесте један од првих корака у оспособљавању деце да читају и пишу, па су многи забринути да ли ће успети да лако савладају овај изазов: не само да морамо да научимо сва слова азбуке већ и посебан редослед по коме се јављају.
Први корак који треба да савладамо јесте да се упознамо са графичким изгледом сваког слова азбуке, а тек затим долази и учење њиховог редоследа напамет. Касније, када почнемо да учимо да читамо, почећемо правити разлику између малих и великих слова, између штампане и писане азбуке. Међутим, за почетак је довољно само да научимо која све слова постоје и да их препознајемо, а затим и азбучни распоред по коме се јављају.
Важно је да учимо азбуку на директан и илустративан начин, који је најпријемчивији свима нама.
Поред учења саме азбуке деца ће се такође упознати са великим личностима наше историје међу којима су : Вук Стефанопвић Караџић, Сава Мркаљ, Јернеј Копитар, Шафарик, Лукијан Мушицки, Филип Вишњић и друге знамените личности .
Предстрава је настала као део борбе за опстанак ћирилчног писма, јер је ћирилица стуб српског националног и културног идентитета. Она је писмо на којем су написана најважнија дела српске културе од житија Светог Саве, Немањића, преко Вука и Доситеја до Иве Андрића, касније до савремених српских писаца. До данас то писмо везује се за велики словенски свет и културу. Ћирилица је писмо које је својим укупним па и ликовним особеностима најпогодније, чак савршено за изражавање најразличитијих па и најсложенијих мисли, остварења идеја насталих на српском језику.
Представа је духовита и урађена врло присна деци како би је разумели и уживали у њеном садржају.
Представа је премијерно изведена на фестивалу монодраме за децу у Новом Саду у оквиру Змајдана . Фестивал је посвећен српском највећем песнику за децу Јовану Јовановићу Змају , а у организацији Змајевих дечјих игара.