Превенција рака грлића материце у Дому здравља
Поводом Европске недеље превенције рака грлића материце у Едукативном центру Дома здравља Ваљево одржана је конференција за новинаре на којој су се јавности обратили лекари специјалисти Службе за здравствену заштиту жена: начелник др Милан Мирковић, др Ивана Ракић и др Душко Антонић. Основна тема је био организовани скрининг на карцином грлића материце, као изузетно значајан вид превенције против опаке болести, који Дом здравља Ваљево спроводи од 2013. године као један од 25 домова здравља у Србији укључених у овај програм Министарства здравља. Истакнуто је да је карцином грлића стопостотно излечив ако се открије на време. Начелник Службе др Милан Мирковић говорио је о инцидентности овог карцинома и организацији скрининга у Дому здравља Ваљево:
„По инцидентности карцином грлића материце је на другом месту, иза карцинома грлића дојке. Према неким подацима, по инцидентности и по смртности налазимо се на неславном петом месту у Европи. Годишње је око 1.500 оболелих, а 500 жена изгуби живот, односно 10 до 35 жена на 100.000 становника. Наша служба се скринингом на карцином грлића материце озбиљно бави већ годинама, још од 2010. када смо то радили као сопствени пројекат, а од 2014. учествујемо у националном скринингу. То је организовано и масовно позивање циљане популације, без икакве симптоматологије, са циљем да се провери стање. Наша служба, користећи базе података осигураница, шаље позивна писма на адресе пацијенткиња старости од 25 до 64 године. Све суграђанке су добиле или ће добити позив да дођу у нашу службу и закажу свој преглед, а скрининг је временски неограничен, значи трајаће годинама. Од почетка одзив жена није задовољавајући, то је петина или четвртина од броја позваних. Осим организованог скрининга радимо и опортуни, односно жене које не добију позив могу самоиницијативно доћи у нашу службу и заказати преглед. За разлику од осталих малигнома, знамо узрочника рака грлића материце. То је хумани папилома вирус, којег има преко 100 типова, веома је вирулентан, а срећом немају сви подједнаки онколошки потенцијал. Од тренутка када уће у ћелију па до појаве првих симптома може да прође 8 до 10 па и 12 година. Ако се промена ткива на време открије, карцином је стопроцентно излечив. Зато позивамо и апелујемо да пацијенткиње дођу на превентивне прегледе и да редовно контролишу здравље, а с друге стране морамо да им кажемо да се наоружају стрпљењем јер тренутно имамо недовољан број специјалиста“
Само три лекара специјалиста чине Гинеколошку службу, а по систематизацији треба да их буде шест до седам, истакао је др Мирковић. „У претходној години урадили смо 8.000 трудничких прегледа, а имамо и друге врсте прегледа, што довољно говори о обиму посла. За две године два лекара ће се вратити са специјализације и тада би требало да се поправи ситуација. Ово говорим због генералног незадовољства пацијенткиња које чекају на наше прегледе по месец и два дана. Не тражим оправдање, само износим чињенично стање јер троје лекара не може изнети читав посао.“
Др Душко Антонић, координатор скрининга рака грлића материце у Дому здравља, изнео је податке за 2018. годину. „У претходној години позвали смо жене од 1991. до 1986. годишта и од 1961-1956. У организованом, националном скринингу на преглед се одазвало 679 жена, док је опортуни скрининг урадило 2366 жена. Укупно је урађено 3045 колпоскопија и Папаниколау тестова. Добар налаз Папа тестова био је код 2.856 жена, са позитивним налазима са блажим степеном оштећења типа Папа Николау 3А имали смо укупно 133. У групи Папаниколау 3Б било је 16 случајева L(Low)-SIL, што је нижи степен оштећења, у четвртој групи три случаја H (High)-SIL (преканцерогена промена) и један дијагностиковани карционом. Укупно је било 36 незадовољавајућих случајева у којима смо поновили Папа Николау и колпоскопски преглед. Урађена је 81 биопсија и дијагностиковано је 25 L-SIL, 7 H-SIL и један карцином. За 2019. почели смо да позивамо годишта од 1980-85 и 1962-67. Користим прилику да позовем жене ових годишта да се одазову на скрининг, али и друге жене да дођу на редовне гинеколошке прегледе, на колпоскопију бар једном годишње.“
Др Ивана Ракић је објаснила како се спроводи колпоскопски преглед. „То је преглед грлића материце специјалним микроскопом који се назива колпоскоп, уз Папаниколау тест, односно узимање бриса грлића материце и његов преглед у цитолошкој лабораторији. Др Антонић и ја радимо цитологију, али морамо рећи да се, због недостатка људства, резултати чекају најмање четири недеље. Због тога молим жене да буду стрпљиве јер су разлози објективни. Свакако позивамо жене да дођу јер је преглед у принципу безболан.“
Начелник Мирковић је нагласио да је Гинекологија ваљевског Дома здравља, захваљујући установи и локалној самоуправи, у 2018. проширена и додатно опремљена. Просторије су окречене и опремљене намештајем, набављен јенови ултразвучни апарат и два колпоскопа, уређен засебан простор за психофизичку припрему трудница. Служба располаже и цитолошком лабораторијом са микроскопима и пратећом апаратуром. Следеће године ће бити решен и проблем кадра јер ће двоје лекара завршити специјализацију.