Posle šest meseci, danas će, zahvaljujući predsedavanju Kine, na sednici Saveta bezbednosti biti razmatran izveštaj generalnog sekretara o radu Unmika od 16. jula do 15. oktobra.
Prethodna sednica o Kosovu održana je u maju, a pauza je nastala zbog protivljenja Velike Britanije, SAD i Francuske da se ta tema stavlja na dnevni red svaka tri meseca, što je bila praksa u poslednjih 19 godina.
Srbiju će predstavljati šef diplomatije Ivica Dačić, koji će izneti ocenu aktuelne situacije na Kosovu i Metohiji, posebno u kontekstu niza provokativnih i jednostranih poteza Prištine u prethodnom periodu, kao i povećanog broja napada na Srbe i njihovu imovinu u Pokrajini.
Dopisnik RTS-a javlja će Dačić ponoviti stav da je Srbija asolutno spremna za nastavak pregovora, ali u onom tenutku kada Priština ispuni ono što je potpisala, a to se odnosi ne samo na formiranje ZSO, nego i na uredbu o povećanju poreza.
Dačić će takođe ukazati i da je neprihvatljivo formiranje takozvane kosovske vojske.
U svom izlaganju, on će dati osvrt na izveštaje generalnog sekretara UN o radu Unmika, prenosi sajt RTS-a.
Dačić je u Njujorku uoči sednice imao brojne bilateralne razgovore. Boravak u Njujorku biće iskorišćen za sastanak sa Generalnim sekretarom UN Antoniom Guteresom i za aktuelne diplomatske aktivnosti.
U svom najnovijem izveštaju o Kosovu i Metohiji, Guteres je pozdravio rešenost Beograda i Prištine da, kroz dijalog kojim posreduje EU, dođu do normalizacije odnosa, upozoravajući istovremeno da je u protekla tri meseca zabaleženo nekoliko incidenata koji su rezultat međunacionalnih tenzija.
U izveštaju, koji obuhvata period od 16. jula do 15. oktobra, on je istakao da je zabrinut zbog obnovljenih tenzija u vezi sa građevinskim radovima u posebnim zaštićenim zonama i upozorio na obaveze u vezi sa zaštitom verskog nasleđa.
Takođe, on je u ovom dokumentu naveo i da su izjave srpskih i kosovskih lidera o razgraničenju izazvale zabrinutost kosovskih Srba, kao i nesporazume između Beograda i lidera Srpske pravoslavne crkve na Kosovu.
On je istakao da Unmik nastavlja konstruktivnu saradnju sa Beogradom i Prištinom, sa svim zajednicama na Kosovu i sa regionalnim i međunarodnim akterima.
Ostale vesti možete pročitati ovde.
https://info24.rs/2018/11/14/savet-bezbednosti-o-kim/