ВестиИнформацијеКултура

Синоћ у Руском Дому приказана је изложба у част „Дана руске културе у Србији“

Поздравни говор заменика министра културе Руске Федерације Олге Јaрилове током отварања изложбе у част „Дана руске културе у Србији“, окупљене синоћ у Руском дому поздравио је и посланик Државне думе Руске Федерације, унук чувеног писца Александр Шолохов, као и патријарх Српски г. Иринеј и министар Културе Владе Републике Србије Владан Вукосављевић.

Министар културе и информисања Владан Вукосављевић обраћајући се на отварању манифестације „Дани духовне културе Русије у Србији“ истакао је да је када говоримо о руској култури и духовности из које она заправо произилази говоримо о историјској епопејији једног великог народа.

Министар је подсетио је да је руски народ као и сви велики народи од свог изласка на велику историјску сцену пролазио кроз разна драматична искушења и да је у раним вековима развоја  своје духовности, културе и цивилизације коју је та култура подигла, руска култура трпила и узврћала утиције.

Он је напоменуо да је кључна била 988. година када су Кијевски Руси примили хришћанство и да је православно хришћанство дало суштинску особеност, боју и картер и руској култури и културама на коју је руска култура имала утицај.

У симболичком смислу, према његовим речима, други важан догађај је био пад Константинопоља 1453.године, када је Русија заслужено затражила титулу Трећег Рима и то оног који је окренут Јерусалиму.

„У вековима који су следили након тога, па све до данашњих дана руска култура проткана дубоком испирацијом своје проавослане духовности и других извора своје традиције  свету је пружала изванредне садржаје и достигнућа у свим оним областима које прожима култура – филозофији, књижевност, народној поезији, песми игри, сликарству и вајарству, у 20. веку филму и другим савременим уметностима“ , казао је Вукосављевић и додао да снаге те културе и даље зрачи великим сјајем.

Министар је нагласио да је свет прожет духовношћу изложен изазовима савременог света коме и сам припада, јер у једном његовом делу духовност и култура нису више подстицај и инспирација, те да Русију и оне који следе тај пут чекају велики изазови и циљеви.

„Али и у култури и друштву коме су и дан данас на различитим нивоима од школе па до високе политике присутна дела мислилаца као што су Соловљев, Берђајев, Иван Иљин, Лав Шестов, Солжењицин  постоји општимизам у опстанак своје духовности  културе“, рекао је он.

Вукосављевић је навео да је још пре 10 година Рилке записао да је Русија једина земља на свету која се граничи са Богом одзго и одоздо.

„Данас у времену вулгарно огољеног материјализма роматичне визије и мисли могу деловати анахроно, а  управо оне су једини основ и нада за трајање једне културе и цивилизације“, подвукао је министар.

Он је указао да су, током дугог историјског трајања, из једног великог живог и рабокореног огњишта културе, многе искре долазиле у Србију и својом искричавошћу палиле и додавале пламену културе нову снагу.

Српска култура и историја, како је рекао, имају своје утемељење, снагу и трајање и свој специфични идентитет и да је данас сваком разумном и писменом човеку у Србији, тешко да замисли како би српска култура изгледала да није  било културних утицаја и инспирације која су долазиле из Русије.

„На овој генерацији људи који се баве јавним пословима и у Русији у Србији, мистарствима културе, јесте да те утиције заштити од заборава, да их оснажи,  додатно учини живим и такве преда генерацијама које долазе. Са вером у такву будућност, упркос изазовима,  ми се окрећемо будућим пословима и заједничким успесима у области културе“, закључио је министар Вукосављевић.

Вече је завршено Гала концертом класичне музике у извођењу најбољих ученика музичких школа у Русији, лауреата сверуских и међународних такмичења. На програму концерта су била дела Моцарта, Шумана, Шопена, Рахмањинова и других великих композитора…

Uspon
Back to top button