У разговору са JKP “Vidrak” Ksenije Badem у вези паса луталица за наш портал изјавила је:
Služba „Zoohigijena“ JKP „Vidrak“ Valjevo je u periodu od 01.01.2021.-31.12.2021. godine, na teritoriji grada Valjeva zbrinula 306 pasa lutalica. Po rečima direktorke JKP “Vidrak” Ksenije Badem, u toku prošle godine od ukupnog broja uhvaćenih pasa, 173 psa je udomljeno novim vlasnicima nakon obavezne dehelmintizacije, vakcinacije i obeležavanja mikročipom.
„Takođe je 38 pasa vraćeno u prirodno stanište. Pre vraćanja i nad njima je izvršena dehelmintizacija, vakcinacija protiv besnila, obeležavanje mikročipom. Pre vraćanja pasa u prirodno stanište vrši se sterilizacija, provera agresivnosti i zdravstvenog stanja, kako vraćeni psi ne bi ugrožavali normalno funkcionisanje građana.
Psi lutaice su hvatani najviše na prioritetnim lokacijama, oko škola i obdaništa, gde je najveća koncentracija dece koja su nemoćna da se brane“, istakla je Badem.
Ukupan broj sporova u 2021.godini je 248, dok je ukupna vrednost sporova 21.403.346 dinara, s tim što to nije konačan iznos s obzirom da je određeni broj predmeta prenet u 2022.godinu po osnovu žalbi višoj sudskoj instanci.
„Imamo jedan predmet na koji je doneta presuda u prvom stepenu na iznos od 900.000 dinara, napad čiji je ishod uginuće 19 ovaca koje su umatičene na lokaciji seoskog područja”, rekla je Ksenija Badem.
Na naše pitanje da li postoje zloupotrebe, Ksenija Badem je naglasila da ne postoje dokazi o zloupotrebama.
„Činjenica je da postoji dosta lica koja podnose zahteve za odštete po nekoliko puta u veoma kratkom periodu na šta mi ne možemo da utičemo. Nemamo ni tu dokaz da je uhvaćeni pas vlasnički, jer se ne vodi na određeno lice , ali se dešava da se nakon hvatanja javljaju sa zahtevom da im se vrati pas i da je njihov, samim tim zaključujemo da ima dosta pasa koji su u vlasništvu, a ne prolaze kroz evidenciju nadležnih službi“, objasnila je direktorka “Vidraka” i dodala da sve te evidencije se vode kod veterinarskih stanica koje deluju na određenom području.
Od direktorke “Vidrka” saznajemo da je trenutno u azilu oko 200 pasa i da taj broj varira.
Na osnovu prethodno izrečenog, nameće se pitanje kako da vlasnici pasa budu odgovorniji prema svojim ljubimcima.
„Delovati putem javnog informisanja o značaju sterilizacije i čipovanja i naravno pojačati aktivnosti inspekcijskih organa u skladu sa planom i programom smanjenja populacije. Ne može “Vidrak” sam da reši problem pasa lutalica bez uključivanja lokalne samouprave, lokalne zajednice, inspekcijskih organa i društva za zaštitu životinja. Svi zajedno treba da se uključimo u rešavanje ovog problema, jer je ovo problem koji nije prisutan samo u Valjevu, već i u drugim gradovima širom Srbije“, zaključila je Badem.