Пандемија шпанске грознице је на самом крају Првог светског рата захватила цео свет. Током 1918. и првих месеци 1919, са „епидемијским реповима“ који су се протезали и до 1920. године од ове болести је умрло око 50 милиона људи. Међутим тој пошасти српска историографија није поклањала велику пажњу. Тако се стекао утисак да се она у нашим крајевима јављала само у појединим енклавама, те да није оставила страшне последице. Полазећи са тог становишта анализиране су црквене књиге умрлих, и дошло се до сазнања која изненађујућа.
По свему судећи тај први талас није имао тешке последице, мада би спорадични смртни случајеви, услед пнеумоније, или можда великог кашља, могли да се припишу компликацијама шпанске грознице. Међутим, на јесен се стање драстично променило. Описујући тај други ударни талас Перка се сећала: „Пре него што су наши требали да дођу завладала је шпанска грозница у толикој мери да је по троје – четворо у кући умирало од ње, па и цела породица“. А и ти „наши“, војници који су 15. септембра пробили Солунски фронт, су се током свог ослободилачког похода такође разбољевали и масовно умирали. Телефониста Дринске дивизије Милан Ђорђевић звани Струја се присећао „„Кад смо стигли пред Лесковац, био сам малаксао. Стигавши у јединицу, јавим се команданту: ”Јављам се на лекарску”. И ја са још некима одох лекару. Ја остах у болници. Неки помреше, а неки одоше. Реших и ја да одем. Лекари ме саветују да још останем, јер температуру сам стално имао. Стигао сам у Ниш и ступио поново у болницу на Црвеном крсту“.
Актуелна истраживања су показала да је у Ваљевском срезу умрло 650 људи, што је представљало 2,37% становништва у односу на попис из 1916, али је у Каменичком (Подгорском) срезу умрло око 900 особа, односно 4,5% становника, а на територији седам села из парохије цркве у Крчмару је умрла 141 особа (4,47% становништва). Индикативно је да је смртност била мања у урбаним срединама, као и у вароши приступачним селима, а знатно већа у забаченим крајевима. У самом Ваљеву је умрло 0,68% становништва, у Бранковини 0,24%, Грабовици 0,42%, Дивцима 0,61% а Бујачићу 0,84%. Са друге стране, забаченија, углавном брдско-планинска села, попут Мратишића, Тупанаца, Брезовице и Станине Реке су буквално десеткована, будући да је у њима умрло од 8% до 10% тада живућег становништва.
Смртност била најмања у урбанизованијим насељима са већом густином насељености а знатно већа у удаљеним, руралним брдско-планинским селима могао да се објасни претпоставкама да је становништво ближих села, са бољим комуникацијама са урбаним центром било претходно више прокужено, а тиме и опште имуније, да им је медицински надзор био доступнији, али пре свега, да је имало развијеније хигијенске навике.