ВестиИнформације

Побољшан квалитет живота особа са инвалидитетом

Grad Valjevo je u protekle dve godine realizovao projekat „Razvoj održivih usluga u zajednici na području Zapadne Srbije“ koji je finansiran od strane Evropske unije, a sproveden u saradnji sa Karitasom Valjevo, Društvom za cerebralnu paralizu  Valjevo i Centrom za društveno ekonomski razvoj  iz Jagodine. Ovim projektom za 95 osoba sa nekim oblikom invaliditeta omogućena je usluga „Pomoć u kući“ kojima je pomoć pružalo šest profesionalnih i obučenih negovateljica. Usluga je kvalitativno dopunjena uslugom višeg fizioteraperauta kroz terapeutske vežbe, kondicione tretmane i masaže za 20 korisnika u kućnim uslovima i u Klubu za osobe sa invaliditetom. Unapređenjem usluge Pomoć u kući za osobe sa invaliditetom poboljšan je kvalitet života navedene ranjive grupe stanovništva, unapređen je kvalitet brige, nege i socijalizacije, što je doprinelo usporavanju procesa pogoršanja njihovog fizičkog i zdravstvenog statusa. Tokom projekta organizovane su i raznovrsne inkluzivne aktivnosti u zajednici (preko 60 učesnika) koje unapređuju kvalitet života osoba sa invaliditetom i doprinose socijalizaciji i smanjenju osećaja usamljenosti.

Za razliku od dosadašnjeg rada na polju ove socijalne usluge kojom je bila obuhvaćena samo starija populacija priliku da dobiju stručnu pomoć sada su dobila lica sa invaliditetom koja najčešće nisu u mogućnosti da samostalno funkcionišu i na bilo koji način budu uključena u život društvene zajednice. „Ove osobe najčešće su marginalizovane, jer ih praktično i ne viđamo. Iz različitih razloga , pre svega bolest ih ograničava u tome. Mnogi od njih imaju problem u svakodnevnom funkcionisanju u svim onim stvarima koje su drugim ljudima normalne i podrazumevajuće. Nije to samo obilazak i nabavka najsosnovnijih potrepština za život već i medicinska nega koja im je u ovom slučaju pružena. Da bismo postigli rezultat kakv smo dobili najpre smo morali da obučimo one koji su uslugu pružali za rad sa takvim licima“, kaže Snježana Badrić, koordinator usluge pomoć u kući iz udruženja Karitas Valjevo.

Ukupna vrednost projekta  „Razvoj održivih usluga u zajednici na području Zapadne Srbije“  je 140.084,14 evra, od čega je vrednost donacije Evropske unije 123.974,46 evra.

Danas je u „Omni centru“ održana završna konferencija, posvećena ovom projektu, gde su sumirani rezultati nakon dve godine realizacije. O uslugama koje su sprovedene i koristi za korisnike, govorili su učesnici u projektu, a prikazan je i dokumentarni film „Nisu zaboravljeni“ koji opisuje životne priče korisnika i probleme sa kojima se susreću.

Nenad Branković, kao predsednik projektnog konzorcijuma ispred grada Valjeva je istakao da je projekat doprineo unapređenju usluge „Pomoć u kući“ osoba sa invaliditetom, socijalnoj inkluziji i poboljšanju kapaciteta grada Valjeva: „Tokom projekta je pružena usluga za 100 korisnika sa nekom vrstom invaliditeta. Zbog velikog interesovanja korisnika, grad Valjevo i Karitas su izdvojili dodatna sredstva da se dostignuti nivo ovih usluga održi i u narednom periodu. Grad Valjevo se zahvaljuje svim učesnicima na projektu.“

Svetlana Janković Beljanski, predsednica Društva za cerebralnu paralizu, partnera na projektu je rekla da su korisnici usluga bile i osobe bez telesnog invaliditeta:

„Inkluzivne aktivnosti su obuhvatile preko 70 korisnika koji su išli na izlete, učestvovali na pozorišnim predstavama, u kreiranju foto izložbi, u organizaciji zajedničkih izložbi kreativnog stvaralaštva. Posetili smo „Ikeu“ u Beogradu, što je za neke korisnike bilo veoma interesantno, jer neki od njih nisu nikada bili u velikom tržnom centru. Osobe sa invaliditetom još uvek žive na marginama društva i nisu u mogućnosti da kreiraju dostojanstven život. Ovaj deo kojim smo se mi bavili, u saradnji sa partnerima, doprineo je poboljšanju kvaliteta života osoba sa invaliditetom u našem gradu.“

„Kroz zajedničku projektnu saradnju, grad Valjevo je sa pružaocima usluga obezbedio povećanja broja usluga u zajednici, broja korisnika usluga socijalne zaštite u zajednici i kvaliteta usluga same socijalne zaštite. U okviru projekta je obezbeđena usluga „Pomoć u kući“ iznad nivoa nacionalnog standarda. Takođe, obezbeđeno je pružanje usluge klupskih aktivnosti kombinovanih sa radioničarskim aktivnostima vrlo strukturiranim na način koji ne postoji nigde u Srbiji.  Kao inovativni elemnt, zajednički za oba pružaoca usluga- Karitas i Društvo za cerebralnu paralizu, uvedena je usluga fizikalne terapije, koje su korisnici koristili u Klubu i u svojim domaćinstvima. Posebno je značajno što je obezbeđena puna održivost svih usluga za sve korisnike socijalne zaštite na području Valjeva i po tome je grad Valjevo postigao  rezultat jedinstven u Srbiji i po najvišim standardima“, istakao je Ivan Mladenović iz Centra za društveno ekonomski razvoj iz Jagodine.

Projekat Evropska podrška inkluzivnom društvu”, koji Evropska unija finansira sa 5,4 miliona evra,  ima za cilj da obezbedi veću društvenu uključenost ugroženih grupa u Srbiji kao što su starija lica, deca, pripadnici manjina uključujući  Rome i Romkinje i drugi. EU je kroz projekat bespovratno dodelila 4,3 miliona evra u vidu 28 grantova, koji će se realizovati u 36 gradova i opština u Srbiji do kraja 2017. Projekti, koje sprovode republičke i pokrajinske institucije socijalne zaštite, opštine i gradovi, centri za socijalni rad, udruženja građana, fondacije, obrazovne ustanove i javna preduzeća, će povećati obim i kvalitet usluga na lokalu u oblasti  socijalne  i zdravstvene zaštite, stanovanja, obrazovanja i zapošljavanja i time ojačati društvenu uključenost ugroženih grupa.

Projekat sprovodi Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji (www.europa.rs) u saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja (www.minrzs.gov.rs).

Više o projektu možete saznati na www.socijalnainkluzija.rs, a o projektu koji je realizovan u Valjevu na http://inkluzija-valjevo.com/

Uspon
Back to top button