Poljoprivredno zemljište na teritoriji gradske opštine Valjevo ima veliku kiselost. Zbog toga je otežana njegova obrada, a time i postizanje odgovarajućih visokih prinosa. Neophodno je pre toga “izlečiti” zemljište od velike kiselosti, pa onda pristupiti setvi žitarica, krvnog bilja, povrća i ostalih ratarskih useva. To je poručeno sa prošlog petka održane edukativne radionice za poljoprivredu koja je uz podršku Ministarstva poljoprivrede Srbije, Grada Valjeva i stručnjaka za krvno bilje iz Kruševca održana u Valjevu.
Pozdravljajući učesnike radionice među kojima je bio veliki broj poljoprivrednika koji se bave ratarskom i stočarskom proizvodnjom, diplomirani inženjer Nikola Radojičić, član Gradskog veća, rekao je da proizvodnja kabaste hrane na oranicama i njeno konzerviranje putem silaže ima veliki značaj za poljoprivrednu proizvodnju, posebno stočarstvo, proizvodnju mesa i mleka, koja godišnje donosi prihod od 4,5 miliona evra. Da bi se ona unapredila gradska opština Valjevo to pomaže u vidu raznih subvencija.
Iznoseći stručna i naučna saznanja o proizvodnji kabaste hrane, stručnjaci iz Instituta za krvno bilje u Kruševcu dr Zoran Lugić i dr Bora Dinić rekli su da su ratari i stočari u našem kraju veoma vredni i preduzimljivi, ali su dosadašnja istraživanja pokazala da više moraju pažnje da poklone “lečenju” zemljišta od previsoke kiselosti kako bi na njima mogli da postižu još bolje rezultate u proizvodnji kabaste stočne hrane, deteline, kukuruza, soje, uljane repice i druge, a znatno bi se smanjila upotreba azotnih đubriva koje se sada, da bi se postigli željeni prinosi, koristi u nepotrebno velikim količinama.
Ukazano je na značaj pripremanja stočne hrane putem siliranja kukuruza, leguminoza i drugih biljaka, jer se na taj način te biljke najbolje koriste i čuva njihova hranljiva vrednost, takođe veoma značajna za ishranu stoke a time i proizvodnju mesa i mleka.