ВестиИнформацијеКултураРегионХроника

Aleksandar (28) je otišao na rutinsku operaciju: Probudio se u šok sobi i čuo užasnu prognozu lekara

Lekari valjevske bolnice, doktor ortopedije na Banjici, porodica pacijenta i sveštenik iz Ljubljane zajednički su spasli život mladiću za koga u Srbiji u tom trenutku nije bilo leka.Aleksandru Petroviću (28) iz Ljiga posle rutinske operacije je otkrivena maligna hipertermija, nasledna bolest koja se aktivira kao reakcija na anesteziju. Lek za tu smrtonosnu bolest u Srbiji ne postoji dok ga, na primer, u Sloveniji ima svaka operaciona sala.

Temperatura od 40 stepeni koja ne može da se skine nijednom poznatom metodom, grčenje mišića i stezanje bronhija, šok i stepen smrtnosti od 75 odsto – odlike su maligne hipertermije. U poslednjih pola veka u Srbiji su zabeležena samo tri slučaja.

– Na operaciju sam otišao bez straha jer sam već dva puta imao intervencije koje su prošle bez problema. Normalno sam prošao pripremu za operaciju, primio anesteziju i zaspao. Probudio sam se u šok-sobi, rekli su mi da je ruka u redu, ali da ništa drugo nije i da se praktično borim za život. Bio sam svestan tek pet minuta, osećajući da neprirodno gorim, a onda ponovo ostajem bez svesti i više se ničeg ne sećam – priča Aleksandar.

Kako kaže, anesteziolog dr Nataša Briedis je prepoznala da je reč o malignoj hipertermiji i da će Aleksandar biti životno ugrožen sledeća 72 sata. „Dantrolen“, jedini lek koji može da ga spase, međutim, nemoguće je nabaviti ni u kliničkim ustanovama, niti ga kupiti u apotekama u Srbiji. Mladić je priključen na aparate i stavljen u veštačku komu, a lekari i Petrovićeva porodica su počeli trku sa vremenom.

– Lekari valjevske bolnice podigli su celu Srbiju na noge pokušavajući da nađu lek. Zahvaljujući dr Miliću Kovačeviću i Ortopedskoj klinici „Banjica“, pronađena je pacijentkinja u Beogradu koja je znala da ima malignu hipertermiju i imala svoju zalihu „dantrolena“, pa je ustupila 12 ampula- priča Aleksandrova sestra Jelena.

Ona je objasnila kako ta doza nije bila dovoljna, pa se Aleksandru stanje naglo pogoršalo i morali su što pre naći još ampula ovog leka.

– Saznali smo da postoji u Sloveniji, kontaktirali smo s našim sveštenikom u Mariboru, koji je otišao u Ljubljanu, kupio nam lek po ceni od 2.800 evra i krenuo u Srbiju. Opština Ljig nam je dala službeni automobil, krenuli smo mu u susret, na pola puta u Hrvatskoj preuzeli lek i uspeli na vreme da stignemo u Valjevo – prepričava Aleksandrova sestra Jelena.

izvor:srbijadanas

Uspon
Back to top button