Вести

Вујовић о зеленим инвестицијама и шта Ваљево ради по том питању

Министарка заштите животне средине у Влади Републике Србије Ирена Вујовић посетила је јуче Сомбор и послала веома важне поруке.

Вујовић је издвојила Сомбор као један од градова у коме се реализује низ пројеката који за циљ имају унапређење животне средине и квалитета живота грађана.

Приликом посете, обишла је насеље Светозар Милетић и акцију садње 1500 нових садница багрема.

Чини се да, у односу на ранији период, у Србији има све више сличних акција, између осталог захваљујући и самом министарству.

„Захваљујући средствима која смо путем јавног конкурса доделили градовима и општинама, Србија је ове године богатија за 150.000 нових садница аутохтоних врста, од чега се више од 40 одсто сади на територији Војводине, која је најмање пошумљена. Честитам руководству Сомбора што су кандидовали добре пројекте, јер осим пошумљавања, град је аплицирао и добио средства и за пројекат санације девастираног земљишта код некадашње кафилерије „Протеинка“, али и за уклањање дивље депоније у насељу Чонопља, где  је у току и постављање видео надзора“ рекла је Вујовић.

Осим пошумљавања, широм Србије актуелни су пројекти чишћења и санација дивљих и других депонија, као и изградња санитарних депонија.

Конкретно у Чонопљи, уклоњено је више од 1.600 кубика отпада, а простор на којем се налазило сметлиште ће бити пошумљен.

„Током септембра смо очистили око 500 дивљих депонија широм Србије и од изузетног је значаја да се на тим локацијама више не праве депоније“, рекла је Вујовић.

Важније од самог поступка уклањања дивљих депонија је боље праћење и контрола, тако да је Сомбор уз помоћ министарства добио на коришћење осам камера које ће обезбедити целодневни надзор локација.

„Уколико сниме неодговорне појединце да поново одлажу отпад на очишћеним локацијама, уследиће пријаве и кажњавање. Ово је један од начина да се изборимо са непрописним одлагањем отпада и да будућим генерацијама оставимо чистију Србију и квалитетнију животну средину“, рекла је Вујовић и истакла да су неки од најважнијих капиталних зелених пројеката изградња модерних и санитарних регионалних центара за управљање отпадом и депонија.

Еколошки усмерени напори Ваљева

Почетком године, Ваљево је код Министарства за заштиту животне средине конкурисало са два пројекта и добило средства у вредности од 84 милиона динара.

Први пројекат подразумева прелазак локалне топлане на еколошки чистији енергент (гас) изградњом неопходне опреме, али и прикључивање јавних установа које су у претходном периоду означене као значајни загађивачи на систем даљинског грејања.

Као што су грађани у прилици да посведоче, у току су радови на прикључивању објеката Завода за јавно здравље, Националне службе за запошљавање и Међуопштинског историјског архива на систем даљинског грејања.

Укупна вредност тог пројекта је 103,6 милиона динира, а учешће Града износи 23,6 милиона динара.

Други пројекат, за који је Ваљево од Министарства добило 4 милиона динара тиче се пошумљавања и озелењавања јавних површина.

Недавно је предузеће „Агроразвој“, коме је поверено газдовање градским шумама, изашло у јавност са Елаборатом о стању шуме у парку „Пећина“ и предлогом за санацију исте у неколико фаза, уклањањем сувих и оболелих стабала и садњом нових и здравих.

Управљање отпадом

Ваљево је и један од градова који у јулу 2021. године са Министарством заштите животне средине потписао уговор о уклањању шест дивљих депонија, на чијем је месту планирано постављање еко паркова.

Локације су насеље Миливоја Бјелица, Попаре, Брђани, Градац, Пети пук и на раскрсница Ђердапске и Улице Димитрија Туцовића. Вредност тог пројекта је 10 милиона динара.

Град Ваљево је једна од локалних самоуправа која као оснивач учествује у изградњи регионалног центра за управљање отпадом „Каленић“, који је означен као међународни пројекат, будући да се у износу од 26 милиона евра почетну фазу пројекта финансира Европска банка за обнову и развој (ЕБРД).

Према најавама из предузећа „Еко – Тамнава“ д.о.о. о којима је било речи у средствима јавног информисања, план је да се, у складу за захтевима ЕБРД-а, изврши потпуно опремање система. План се односи на набавку посуда за одлагање отпада, контејнера, камиона, изградњом рециклажних дворишта, трансфер-станица, постројења за селекцију отпада за сваку од локалних самоуправа које ће бити корисници регионалне депоније.

Унапређивање енергетске ефикасности

У области унапређивања енергетске ефикасности, град Ваљево је 28. септембра објавио јавни позив грађанима и стамбеним заједницама за четири мере енергетске санације.

Дана 18. новембра објављене су прелиминарне ранг листе крајњих корисника мера термичке изолације кућа и стамбених зграда, замене столарије и котлова.

У наредном периоду значајну пажњу треба посветити и едукацији и интензивнијем укључивању грађана у еколошки оријентисане пројекте и напоре, јер једино заједничким снагама можемо бити у стању да се изборимо са сложеним еколошким изазовима.

Uspon
Back to top button