Вести

Čačak na međunarodnom sajmu zaštite životne sredine i prirodnih resursa „Ecofair“

Međunarodni sajam zaštite životne sredine i prirodnih resursa – EcoFair, najveći je i najreprezentativniji skup ove vrste u regionu. Ima privredno-edukativni karakter, a posvećen je sistemima i mehanizmima zaštite životne sredine. Centralne teme su „zelena ekonomija“, industrija reciklaže i upravljanje otpadom.

Oba programa – i izlagački i stručni prateći, obuhvataju sve segmente zaštite životne sredine: zemljište, vazduh, vodu, prirodne resurse, reciklažu, berze ekoloških usluga, lokalnu samoupravu, komunalnu opremu, nevladin sektor koji se bavi zaštitom životne sredine…

Na 14. po redu EcoFair predstavio se i grad Čačak. Prvog dana sajma na štandu Čačka u ime domaćina sve prisutne pozdravio je gradonačelnik grada Čačka Milun Todorović.

-Naš štand je i ove godine bio veoma posećen. Tokom sajma ovde ostvarimo brojne kontakte, kako sa ljudima iz Ministarstva koji su nam inače doistupni, tako i sa drugim partenrima sa kojima sarađujemo tokom godine, rekla je Mirjana Đoković.

Turistička organizacija Čačka učestvovala je u programu čijom agendom je predviđena promocija predela izuzetnih odlika Ovčarsko-kablarske klisure. Prirodne vrednosti predela izuzetnih odlika predstavili su prezentacijom na štandu grada Čačka. U prezentaciji je predstavljena flora i fauna Ovčarsko-kablarske klisure, kao i reljef, hidrografske odlike i aktivnosti upravljača.

Javno komunalno preduzeće „Komunalac“ Čačak uzelo je učešće na štandu Grada Čačka i predstavilo projekat „Reciklažni plato“, čija će izgradnja i postavljanje početi u narednim danima, na više lokacija u prigradskim i seoskim sredinama.

Čačak na međunarodnom sajmu zaštite životne sredine i prirodnih resursa „Ecofair“ komunalac1

dr Petar Domanović i Nenad Vukosavljević

Čačak na međunarodnom sajmu zaštite životne sredine i prirodnih resursa „Ecofair“ komunalac

Prednosti reciklažnog platoa kao definisane površine

Postavljanjem i privođenjem nameni, Reciklažni platoi će uticati na eliminisanje mogućnosti nastajanja divljih deponija, na podizanje svesti sugrađana o očuvanju životne sredine, a sve putem primarne selekcije koja kreće iz doma svakog pojedinca, a nastavlja se dolaskom i deponovanjem smeća na RECIKLAŽNOM PLATOU.

Projekat je predstavio Nenad Vukosavljević, master ekonomista koji je zaposlen u JKP „Komunalac“ Čačak. On je na slikovit način i uz više konkretnih primera i brojčanih analiza dočarao sam koncept, suštinu i način funkcionisanja platoa, uz korišćenje 3D modela prikaza svih elemenata koji čine ovaj poduhvat.

Pored Turističke organizacije Čačka i JKP „Komunalac“ tokom tri dana svoje prezentacije imali su prof.dr. Srećko Ćurčić (JKP „Gradsko zelenilo“ Čačak) nma temu „Održivo korišćenje otpadne biomase kao obnovljivog izvora energije u razvoju lokalne zajednice“, Aleksandar Petronijević (Autoprevoz – Kavim Čačak) koji je predstavio projekat 18″Ekološki autobusi u Čačku“, Jelena Pavlović, (Inovacioni centar Tehnološko-metalurškog fakulteta, Univerzitet u Beogradu) „Primena prirodnih zeolita u održivom razvoju“, Milica Karanac, (Inovacioni centar Tehnološko-metalurškog fakulteta, Univerzitet u Beogradu) „Potencijalna primena pepela i šljake iz termoelektrana“, Slavica Petronijević (Udruženje Bosiljak Čačak) „Talenat i veština u funkciji zdravog života“, Dragana Radovanović, (Inovacioni centar Tehnološko-metalurškog fakulteta, Univerzitet u Beogradu) „Solidifikacija muljevitog otpada sa visokim sadržajem teških metala i arsena“, Jelena Uljarević, (Inovacioni centar Tehnološko-metalurškog fakulteta, Univerzitet u Beogradu) „Uticaj tehno-ekonomskih parametara na čistiju proizvodnju u postupcima primarne i sekundarne proizvodnje magnezijuma“, Duško Brković (Agronomski fakultet Čačak) „Biljni svet Čačanskog kraja“ i Bogdan Pejić (Ekonomična ekološka E – kuća Čačak) „Značaj izgradnje ekoloških kuća“.

Uspon
Back to top button